Güncel Blog Sitesi – Nekobuta

Dünya’da Güneş Enerjisi Yaygınlaşıyor

Written on April 11, 2018   By   in Uncategorized

Dünyayı ısıtan ve aydınlatan güneşin başka hünerleri de var. Kesintisiz ve bedava elektrik sunması bunlardan sadece biri… Cildimize D vitamini veren güneş her yönüyle hayatı idame ettiren bir yapı olarak her saniye milyonlarca ton nükleer patlamaya ve ısı açığa çıkmasına neden oluyor.

Saniyede 300 bin kilometre hızla hareket eden ışığın dünyamıza ulaşma süresi 8 dakikayı buluyor. 8 X 60 saniye = 480 saniyelik bu süreçte; 480 saniye X 300.000 kilometre yol kat eden güneş ışınları yeryüzünde sınırsız elektrik enerjisi üretmek için büyük bir potansiyel.

Dünya henüz yeni adımlar atarak güneşin bu nimetinden faydalanmaya başladı. 50 yıl önce birkaç deney yapılarak bu konuda fazla bir ilerleme kaydedilmedi ise de şimdi dünya üzerinde güneş enerjisi panelleri her gün yeni yatırımlarla yaygınlaşıyor.

Güneş enerjisi nasıl Elektrik üretebilir?

Güneş ışınları özel olarak imal edilen 2 kat silikon arasında elektron akışını, elektron kopararak yapıyor. Zenginleştirilmiş N tipi madde ve P tipi madde yarı iletken katkı ile elde ediliyor. N tipi plaka bol serbest elektron barındıran bir plakadır. Yüzeye gelen ışınların geri dönmemesi için özel bir kaplama ile kaplanan yüzeyde, fotonlar serbest elektronları koparmakta ve küçük bir elektron akımı olmaktadır. Kopan elektronlar plakanın diğer kutbundaki P tipi levhaya akmaktadır ve bu döngü böylece sürüp gitmektedir. Bu yöntem Foto voltaik yöntemle elektrik üretme yöntemidir. Güneşin diğer bir faydası da ısı açısından değerlendirilmektedir.

Termik Güneş Enerji Santralleri

Güneşin ışınları gün boyunca havayı ve çarptığı yüzeyleri ısıtmaktadır. Araştırmacılar güneş ışığını parabolik hareketli aynalarla belli bir kuleye odaklayarak ısıyı 500 dereceye kadar çıkarabilmektedir. Yer yüzüne düşen ışınların havayı 40 derece ısıttığı bölgelerde, 40 derecelik ısıyı 500 dereceye çıkaracak sistemler tasarlayan araştırmacılar, gün boyu güneşin dik ışınlarından istifade edebilmek için hareketli silindirik aynalar kullanıyor. Böylece gün boyu kuleye 500 derece ısı gönderiyorlar. Bu ısı suyun buharlaştırılmasında kullanılıyor. Daha uzun süre suyun buharlaştırılması ve gece boyunca bu ısının korunması için tuz depoları kullanmak da ayrı bir yöntemdir. Isınan su derhal buhar olmakta ve buhar gücü pervaneleri döndürmek için kullanılmaktadır.
Dönme hareketi elektrik üretir.

Barajlarda ya da termik santrallerde ve nükleer santrallerde temel amaç yüksek ısı elde etmektir. Yüksek ısı suyun buharlaşmasında kullanılmaktadır. Buhar gücü ile 360 derece döndürülen pervaneler elektrik üretmektedir.

Dönme hareketi nasıl elektrik üretiyor?

Yüksek sıcaklıkta buharın gücünü mekanik enerjiye çevirmek için buhar döner mekanizmaya yani tribüne gönderiliyor. Yüksek basınçlı buharın basıncı tribünü döndürüyor. Dönme hareketi sağlandığında alternatörler bu hareketi mıknatıslar yardımı ile elektrik üretmek üzere kullanıyor. Alternatörden çıkan enerji transformatöre oradan da enerji hattına yüklenmektedir.

Bunun için büyük oranda suya ihtiyaç vardır. Bir termik santralin yakıt ihtiyacı saat başında 3 bin ton kömür linyit vs iken su ihtiyacı 6000 tona ulaşmaktadır. Termik santrallerde yakılan kömürün karbondioksit salınımı vardır. Doğaya zarar veren karbondioksit, güneş enerjisi ile tamamen önlenmektedir. Çünkü bu sistemlerde yakıt kullanılmamakta, tribünlere hareket sağlayacak buhar gücünü oluşturacak ısı enerjisi yüksek oranda güneş ışınlarından sağlanmaktadır. Normalde buhar dönme hareketi sağladıktan sonra çürük buhar formuna geçer ve bu buharın kondanse edilmesi için özel düzeneklere gönderilmesi ve yeniden suya çevrilmesi gerekir. Suyu yoğunlaştıran elemana kondenser adı verilir. Kondenser tüm buhar gücü ile elektrik üreten düzeneklerde kullanılmaktadır. Tekrar suya çevrilen buhar pompalarla kazanlara iletilmekte ve tekrar yüksek basınçlı buhar olarak tribüne transfer edilmektedir. Termik santrallerde sistem bu şekilde çalışır.

Güneş enerjisinin herhangi bir yakıta ihtiyaç duyulmadan suyu güçlü ısılarda buharlaştırması gibi büyük bir avantajı vardır. Gezegenimizin dengesini korumak için yeşil enerji kaynaklarına ihtiyacımız vardır. Güneş enerjisi de bu kaynakların başında gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *